Znajdujesz się w ARCHIWUM strony należącej do Parafii Pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.


PARAFIALNE PIELGRZYMOWANIE
21 - 22 maj 2016

DZIEŃ 1
21 maja 2016 r o godzinie 4.00 rano grupa parafian wraz z księdzem proboszczem Szczepanem wyruszyła na kolejną pielgrzymko-wycieczkę. Pod kościół w Zawadzie podjechał p.Czarek Zatoń swym nowym autokarem, co było dla nas miłym zaskoczeniem. Pielgrzymowali z nami także parafianie z Kłomnic, Rędzin i Częstochowy.
O godz. 7.30 dojechaliśmy do Tyńca, a o 8.00 spotkaliśmy się w klasztorze z jednym z ojców, który przybliżył nam historie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Około 10.00 dotarliśmy do klasztoru oo Kamedułów na Srebrnej Górze w krakowskich Bielanach. Niestety panie nie mogły zwiedzić klasztoru, ten przywilej mieli tylko panowie . Do całej grupy przed furtę klasztorną wyszedł jeden z ojców, opowiadając o życiu w klasztorze. Zakon ten istnieje od 412 lat i jest jednym z najcięższych zakonów. Jest wiele zasad które muszą przestrzegać, dzień zaczynają o godz. 3.30 a kończą o 21.00 i jest on w dużej mierze wypełniony modlitwą i pracą. Jak wspomniałam już do klasztoru mogą wejść wyłącznie mężczyźni, a kobiety mają ten przywilej tylko w wybrane dni w roku, a jest ich zaledwie 12 i tylko mogą wejść do kościoła na terenie klasztoru. Kiedy nasi panowie wraz z księdzem proboszczem zostali wpuszczeni za furtę klasztoru, panie odpoczywały na łonie natury, na placu przyklasztornym.
Około godz.14.00 dotarliśmy do Sanktuarium Gaździny Podhala w Ludźmierzu czyli do Bazyliki Najświętrzej Maryji Panny, gdzie spotkaliśmy się z jedną z sióstr zakonnych, która pokrótce streściła nam historię Sanktuarium, a potem obejrzeliśmy 20 minutowy film. Figurka Matki Boskiej Ludźmierskiej liczy prawdopodobnie 600 lat, jest wykonana z drewna i ma 125 cm wysokości. Do kościoła przylega piękny Ogród Różańcowy, w którym w centrum ogrodu umieszczono naturalnej wielkości rzeźbę przedstawiajacą papieża Jana Pawła II. Cały ogród jest pięknie utrzymany i zaprojektowany. Ciekawostką ogrodu są tzw. wrota wiary: pod drewnianą konstrukcją umieszczono dzwon, którego dzwiękiem każdy człowiek w sposób symboliczny może ogłosić światu swoje wyznanie wiary.
Z Ludźmierza wyruszyliśmy do Poronina, gdzie po odświeżeniu się w pokojach zostawiliśmy swoje bagaże i spożyliśmy o 17 obiadokolację. O 18.30 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ksiądz proboszcz Szczepan odprawił dla nas mszę świętą. Po mszy mieliśmy czas na spacer po Krupówkach, na kwaterę dotarliśmy o 22.00 i tu czekała nas miła niespodzianka, przygotowana przez naszego księdza proboszcza. 13 osób pojechało na przejażdzkę wozem góralskim, a reszta bawiła się przy ognisku piekąc kiełbaski i śpiewając biesiadne piosenki.

DZIEŃ 2
Drugi dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy dość wcześnie, bo już o 7.00 było śniadanie, a o 8.30 wszyscy wyruszyliśmy na Słowację. Celem była Lewocza i położone na wzgórzu 2 km na północ od Lewoczy, Sanktuarium Mariańska hora, w której znajdują się piękne witraże. W Lewoczy znajduje się też gotycki kościół farny pw. świętego Jakuba i jest po katedrze koszyckiej drugim co do wielkości gotyckim kościółem na Słowacji. Czas wolny jaki mieliśmy, spędziliśmy na spacerze po centrum Lewoczy, a także na kawie i lodach. O godz.17.30 przyjechaliśmy do Białki Tatrzańskiej i tu mieliśmy czas aby spożyć obiadokolację.
Około godz. 19.40 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Po godzinie jazdy zatrzymaliśmy się na parkingu, aby poświęcić i ochrzcić nowy autokar p. Czarka. Ksiądz odmówił modlitwy, poświęcił autokar, a także podarował p.Czarkowi różaniec. Byli również chrzestni wybrani przez księdza proboszcza, którzy także się postarali i oblali autokar szampanem, częstując pielgrzymów symbolicznie łykiem szampana. Odśpiewaliśmy p. Czarkowi "100 lat", życząc Mu, aby nowy nabytek dobrze się sprawował.
Do Zawady wróciliśmy o 1.00 w nocy, żegnając po drodze gości, którzy z nami pielgrzymowali. W czasie drogi towarzyszyła nam modlitwa, którą wspólnie odmawialiśmy, a także śpiewanie pieśni. Były też trochę bardziej rozrywkowe momenty, śpiewanie posenek biesiadnych, a także ułożona na niektórych parafian piosenka, która rozbawiła nas do łez.
Pragnę w imieniu swoim i pielgrzymów na ręce Księdza Proboszcza Szczepana złożyć gorące podziękowania za zorganizowanie tak wspaniałej pielgrzymki, za trud i opiekę, za serce i za to, że tyle wspaniałych miejsc mogliśmy zobaczyć.
Dziękuję wszystkim gościom, którzy z nami pielgrzymowali, wszystkim których spotkaliśmy na swej drodze za bardzo ciepłe przyjęce nas i za poświęcony nam czas.
Dziękuję panom kierowcom: panu Czarkowi Zatoniowi i panu Ryszardowi za dowiezienie nas do celu, za ich życzliwość, a panu Czarkowi za to że mogliśmy bardzo wygodnie podróżować nowym autokarem. Życzymy naszym kierowcom tyle samo powrotów co wyjazdów, niech św.Krzysztof ma Was w swej opiece.
Wszystkim pielgrzymom dziękuję za wspólne pielgrzymowanie, modlitwę i śpiew.Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid Fot. Baran Dawid

Copyright © www.parafiawzawadzie.pl