Znajdujesz się w ARCHIWUM strony należącej do Parafii Pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.


KONCERT BISKUPA ANTONIEGO DŁUGOSZA
28 lipiec 2014

"Kościół śpiewa, ponieważ samo słowo nie wystarcza do modlitwy".
Josemaría Escrivá de Balaguer

Ciepły letni wieczór, znakomici goście, wielu wiernych, doskonała atmosfera i niezwykle zaskakujący "malinowy" finał. Tak w dużym skrócie można opisać Koncert "TANGO DLA PAPIEŻA", który odbył się w kościele parafialnym w Zawadzie.
W poniedziałek 28 lipca 2014 roku o godz. 19:30 w Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawadzie odbył się koncert "TANGO DLA PAPIEŻA" w wykonaniu J.E. Biskupa Antoniego Długosza. Hasło przewodnie koncertu - MÓDL SIĘ ŚPIEWAJĄC Z NAMI. Koncert został zorganizowany przez Księdza Proboszcza Szczepana Wylazia, który nie tylko nie szczędzi sił troszcząc się o świątynie i jej otoczenie, ale również organizując wiernym liczne atrakcje na chwałę Pana. Współorganizatorami tego wspaniałego wydarzenia byli także: Rada Parafialna oraz Rodzice wraz z dziećmi, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Świętej. Ks. Szczepan witając wszystkich przybyłych gości, dziękował za obecność i poświęcony czas. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowane zostały pod adresem honorowego gościa - J.E. Biskupa Antoniego Długosza, dla którego wszyscy tak chętnie zebrali się w świątyni. Powitani zostali również: Ks. prof. Stanisław Jasionek, o. prof. dr hab. Tomasz Dąbek, mgr Adam Zając - Wójt Gminy Kłomnice oraz wszyscy goście i wierni z parafii.
Przed koncertem zebrani uczestniczyli we Mszy Świętej, którą celebrował J.E. Biskup Antoni Długosz. Jak sam powiedział: "... kazania nie będzie - będzie za to nowa forma ewangelizacji - modlitwa przez śpiew". Wydaje się, że Nasz Kochany Bp. Antoni jest dużym zwolennikiem słów Św. Augustyna: "... śpiewa się w kościele, aby poprzez przyjemności uszu mogła słabsza dusza wznosić się do stanu pobożności" oraz "Kto śpiewa, dwa razy się modli".
Po Mszy Świętej, zgromadzonych słuchaczy w tematykę koncertu wprowadził Ks. prof. Stanisław Jasionek. Był uprzejmy przypomnieć wszystkim zebranym, że J.E. Biskup Antoni Długosz przez wiele lat współtworzył telewizyjny program dla najmłodszych "Ziarno". Wyraźnie podkreślił także, że jak na biskupa ma wyjątkową pasję - lubi śpiewać zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dorobek artystyczny jest imponujący - 7 płyt z nagranymi utworami. Wspomniał również, że na dniach ukaże się kolejna płyta z okazji jubileuszu 50-lecia kapłaństwa "Najbardziej rozśpiewanego Biskupa".
Występ J.E. Biskupa Antoniego Długosza znalazł wielu odbiorców. Wierni wysłuchali utworów z płyty "Jestem, Kocham, Trwam" (płyta dedykowana Ojcu Świętemu Franciszkowi). Autorem tekstów jest Ks. prof. Stanisław Jasionek, muzykę opracował Pan Tomasz Łękawa, a za aranżację odpowiedzialny był Pan Jacek Otręba. Honorowy gość wykonał m.in.: "Historię miłosną", "Miłość, która wiecznie trwa", "Patriotyzm". Najbardziej wzruszającym momentem było chyba wysłuchanie utworu "Moja wiaro", przy wykonaniu którego wierni czynnie włączyli się w śpiew:
"Moja wiaro, wzrastaj we mnie, bądź moją busolą.
Abym zawsze dążył wiernie, tam gdzie łzy nie bolą.
Abym umiał iść odważnie do szczęścia krainy,
w której Chrystus czeka na mnie, oczyściwszy z winy".

Nasz Kochany i Drogi Biskup, mimo zapewne wielu obowiązków i napiętego harmonogramu i tym razem nas nie zawiódł. Dostarczył słuchaczom niezapomnianych wzruszeń pięknie śpiewając. Doceniając Jego niezwykły trud, wierni zgromadzeni w świątyni nagrodzili wykonanie każdego utworu gromkimi brawami. Występ Laury Grabarczyk (naszej młodej wokalistki) był prezentem i podziękowaniem za koncert. Słowa wdzięczności dla Biskupa padły również ze strony władz gminnych oraz przedstawicieli wiernych. Zaskakujący "malinowy" finał to koszyczki pełne słodkich malin dla J.E. Biskupa Antoniego Długosza, Ks. prof. Stanisława Jasionka, o. prof. dr hab. Tomasza Dąbka. Najsłodszy wyraz wdzięczności jaki zdołali wymyśleć organizatorzy - a przy tym jaki zdrowy!
Jak widać, kolejne koncerty organizowane przez Ks. Szczepana gromadzą coraz więcej melomanów, którzy czerpią radość ze słuchania muzyki i śpiewu w pięknym wnętrzu naszej świątyni. Zainteresowanie występem i przekrój wiekowy słuchaczy świadczą o tym, że modlitwa przez śpiew jest dla wszystkich, bowiem dobrze bawili się zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla wszystkich zebranych obecność na koncercie Bp. Długosza była naprawdę wyjątkowym przeżyciem. Biskup nie tylko śpiewał teksty o wierze, miłości do Boga, ludzi czy Ojczyzny, ale również zatańczył radując tym wszystkich zgromadzonych. Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie będziemy mogli gościć J.E. Biskupa Antoniego Długosza. Wizyta tak Zacnego Gościa jest zawsze wielkim wydarzeniem dla parafii.

Dziękujemy tym, którzy włączyli się w organizację i uświetnienie tego wyjątkowego spotkania. I chociaż trudno wszystkich wymienić, to szczególne podziękowania należą się przede wszystkim: Księdzu Proboszczowi, który nie traci zapału i wymyśla coraz to nowe sposoby by gromadzić wiernych w naszej świątyni; Radzie Parafialnej wiernie wspierającej inicjatywy na rzecz parafii; Rodzicom wraz z dziećmi, które w tym roku przyjęły I Komunię Świętą; Pani Kościelnej za trud i pracę włożoną w przygotowanie kościoła; Pani Magdzie Krajewskiej za piękny śpiew w trakcie Mszy Świętej; Mistrzowi Organ - Panu Wojtkowi Jaszczykowi - zawsze możemy liczyć na Pana obecność; Panu Hubertowi Serdelskiemu, bez obecności którego nie moglibyśmy później wracać do tych wyjątkowych chwil - profesjonalna fotografia oraz wideofilmowanie; ministrantom oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczyni się do upiększenia tego wyjątkowego wydarzenia. Bez Was wszystkich, bez Waszego trudu i zaangażowania nie byłoby to możliwe. Serdeczne Bóg Zapłać!

Już dziś zapraszamy na kolejne koncerty i inne wydarzenia w naszej parafii oraz zapewniamy, że wspólnie będziemy odkrywać wielkość Boga poprzez różne inicjatywy.
Dla tych, których nie było z nami w tym wyjątkowym dniu, a których nieustannie będziemy zapraszać na kolejne wydarzenia w życiu parafii, mamy krótkie przesłanie Św. Augustyna: "Ludzie nauczcie się śpiewać i tańczyć, bo Aniołowie w Niebie nie będą wiedzieli, co z Wami zrobić".Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert

Copyright © www.parafiawzawadzie.pl