WYJAZD DO MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II W CZĘSTOCHOWIE
18 luty 2014

Wyjazd z Zawady nastąpił równo o godzinie 15:45. Na wycieczce odliczyło się około 50 osób. Po dotarciu na miejsce skorzystaliśmy z szatni, a następnie cała grupa udała się do głównej sali gdzie znajduje się ponad 8000 monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Zostaliśmy przywitani przez pana Krzysztofa Witkowskiego, który jest założycielem owego muzeum. Po krótkim wstępie został odtworzony film z wypowiedzią kardynała Dziwisza na temat muzeum po czym cała grupa odśpiewała ulubioną pieść papieża - Barkę. Następnie rozpoczęła się prezentacja zbiorów. Największym rarytasem muzeum cieszy się największa na świecie moneta z Janem Pawłem II, która została wybita w kształcie naszego kraju. Waży 100 uncji (ponad 3 kilogramy) i jest wykonana ze srebra o próbie 999,9. Na monecie znajduje się 27 diamentów, które symbolizują 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II. Poza monetami o różnych wielkościach i wyglądzie, w muzeum znajduje się także mnóstwo medali, które mają przeróżne kształty gdyż medale nie podlegają ograniczeniom prawnym. Dodatkowo poza medalami i monetami mogliśmy obejrzeć inne przedmioty związane z naszym papieżem takie jak pióra, mitry, piuski, papieski pastorał, a także komplet zastawy stołowej, z której korzystał papież. Dużym zaskoczeniem dla zwiedzających była woskowa figura Jana Pawła II wykonana w skali 1:1. Stojąc twarzą w twarz z tą figurą oraz patrząc się na jej cudowne oczy miało się wrażenie, że stoimy przed żywym Janem Pawłem II, który uśmiecha się do nas.

Po zakończeniu zwiedzania udaliśmy się do sali koncertowej gdzie odbyło się spotkanie z ks. Grzegorzem Suchodolskim w cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Ksiądz Grzegorz opowiedział w jaki sposób odbywają się spotkania młodzieży z papieżem, jak to wszystko się zaczęło oraz zapowiedział zbliżające się Światowe Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie, a ich mottem będzie "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią." Po wystąpieniu księdza Grzegorza odbył się koncert polskiego multiinstrumentalisty, wokalisty oraz kompozytora - Józefa Skrzeka, który jest również założycielem zespołu rockowego - SBB. Po półtoragodzinnym występie pana Józefa Skrzeka mieliśmy okazję wysłuchać jeszcze kogoś. Justyna Borowik zaśpiewała piosenkę Hanki Ordonówny - "Miłość Ci wszystko wybaczy". Odebrała także gratulacje od samego mistrza. Na zakończenie spotkania wszyscy goście odśpiewali Apel Jasnogórski.

Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert