Znajdujesz się w ARCHIWUM strony należącej do Parafii Pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Zawadzie.


DZIEŃ MATKI
24 maj 2014

"Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka..." (K. I. Gałczyński).
Mama - najpiękniejsze słowo na świecie, które w każdym języku brzmi niemal identycznie. Wszystko co dobre i piękne oraz pełne wzruszeń i ciepła zawarte jest właśnie w tym słowie. Matka - to synonim prawdziwej i czystej miłości; to trud i wielka ofiara dla dobra dziecka.
"Jest takie słowo, słowo jedno, przy którym inne słowa bledną. Słowo - jak słońce jaśniejące, co wszystkie inne słowa gasi. Słowo z muzyki i uśmiechu, z zapachu kwiatów i nut ptasich. Słowo co nigdy nie zawodzi, wierne i czułe do ostatka. Jedno, jedyne słowo - MATKA"! (W. Chotomska)
Matka, Mama, Mamusia... Tajemnica macierzyństwa, z którego wypływają wszystkie radości i smutki, miłość, a czasami żal. To wachlarz niekończących się obowiązków, przepełniony arsenałem uczuć. Czuła i troskliwa, kochająca nas bez granic sercem bezbrzeżnym, które przyjmie każdy nasz gest i słowo. To do Niej biegniemy, kiedy chcemy podzielić się swoją radością; to Ona pociesza kiedy los nas dotyka. Zawsze przy nas obecna, czekająca, wierna, cierpliwa.
Kiedy ostatnio usłyszała: kocham Cię Mamo!? Kiedy przytuliłeś Ją mocno, dziękując za to, że jest? A przecież Mama była i będzie przy Tobie zawsze. Była wtedy, kiedy płakałeś - ocierała Twoje łzy i mówiła - "wszystko będzie dobrze". To Ona cieszyła się z Twoich sukcesów, była powierniczka Twoich sekretów. To Jej serce przepełniał smutek i żal, kiedy spotykały Cię niepowodzenia. Mama była Twoim nauczycielem życia; to Ona nauczyła Cię jak składać ręce do modlitwy, jak szanować Boga i drugiego człowieka. Czy poświęcasz swojej Mamie czas? Czy pytasz jak się czuje? Czy odwiedzasz Ją, zapewniając o swojej miłości? Czy wspierasz Ją w starości, chorobie, biedzie? Nie pozwól by Twoja Mama kiedykolwiek poczuła się samotna. Przepraszaj za każdą Jej łzę, która popłynęła z Twojego powodu; za każde przykre słowo czy zły gest, który ranił Jej serce. Nie zapominajmy także o Mamach, które odeszły. One nadal są przy nas i potrzebują naszego wsparcia poprzez modlitwę i mszę świętą. Pamiętajmy, że "Jest na świecie piękna istota, u której jesteśmy wiecznymi dłużnikami - to MATKA" (M. Ostrowski). Nasz dług jednak nie zostanie nigdy spłacony, gdyż niczym nie można spłacić długu podarowanego życia.

Dzień Matki obchodzimy 26 maja. To wyjątkowe święto, w którym dziękujemy naszym Mamom za miłość i trud włożony w nasze wychowanie. Z tej okazji w sobotę 24 maja w naszej parafii o godzinie 18.00 odbyła się uroczystość dla Mam. Czcigodny Ks. Szczepan, proboszcz parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Zawadzie - pomysłodawca uroczystości - zorganizował spotkanie, w którym wzięły udział Mamy, także z innych parafii. Nie zabrakło także atrakcji - były piękne życzenia i róże dla każdej Mamy. Niebywałym zaszczytem dla wszystkich zgromadzonych była obecność zaproszonych gości. Zaproszenie, mimo licznych obowiązków, przyjął twórca MUZEUM MONET I MEDALI JANA PAWŁA II w Częstochowie - Pan Krzysztof Witkowski z małżonką. Pan Krzysztof w ciekawy i zajmujący sposób opowiedział zebranym historię powstania muzeum, podkreślając wielką rolę jaką odegrał w Jego życiu Święty Jan Paweł II. Uważni słuchacze mogli "wygrać" drobne nagrody poprawnie odpowiadając na pytania dotyczące życia Ojca Świętego oraz samego muzeum. Kolejnym znakomitym gościem, który był tak uprzejmy i przyjął zaproszenie do wzięcia udziału w tej uroczystości, był Pan Jacek Frankowski - karykaturzysta (pomysłodawca wyglądu lalek do "Polskiego Zoo"). Wielką niespodzianką dla wybranych Mam było wykonanie portretów ręką samego Mistrza. W trakcie spotkania mogliśmy także podziwiać prace Pana Frankowskiego, na których uwiecznił zarówno osoby duchowne, jak i przedstawicieli świata polityki. Dodatkowym przyjemnym akcentem był udział Pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Zagórza (gmina Wielgomłyny). Panie zaprezentowały się w pięknych ludowych strojach wykonując dla zebranych wybrane utwory. Podczas uroczystości za oprawę wokalną odpowiedzialne były nasze znakomite solistki (duma naszej parafii) - Justyna Borowik, Magdalena Krajewska oraz Laura Grabarczyk. Nie zabrakło wzruszeń, szczególnie kiedy zgromadzone Mamy usłyszały piękną piosenkę Violetty Villas p.t. "List do Matki". W trakcie uroczystości był także czas na wiersze, które zostały dzielnie wyrecytowane przez młodsze pokolenie. Na zakończenie spotkania wszyscy odśpiewali Apel Jasnogórski. Dla gości przygotowano drobne upominki, którymi były aniołki wykonane przez dzieci na warsztatach ceramicznych. Po uroczystości niektórzy wierni udali się na cmentarz, by tam w skupieniu i zadumie zapalić znicz na grobach swoich Mam, których już nie ma wśród nas.
Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w zorganizowaniu spotkania. Mimo wielu obowiązków, czasem zmęczenia, ofiarowali swój czas i "talenty" by uroczystość nabrała wyjątkowego charakteru, bo wszystko było zrobione z myślą o naszych Mamach. Największe podziękowania należą się pomysłodawcy uroczystości - Ks. Szczepanowi. To z Jego inicjatywy zorganizowane zostało spotkanie; to na Jego prośbę przybyli zaproszeni goście; to Ks. Szczepan wymyślił niespodzianki i atrakcje dla naszych Mam. Szkoda, że nie wszystkie Mamy pojawiły się na uroczystości. Pozostaje mieć nadzieję, że powodem nieobecności była zła pogada, a nie niechęć do takich spotkań.

Kochane Mamy! W tym szczególnym dniu dziękujemy Wam za miłość i troskę, życzymy długich lat w dobrym zdrowiu i mamy nadzieję, że dobrze wypełnimy swoją rolę, darząc Was szacunkiem i dając wsparcie oraz opiekę. Nie ma słów, które by podkreśliły ile dla nas znaczycie. Kochamy Was i dziękujemy, że jesteście takie wspaniałe!
Wasze dzieciFot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert

Copyright © www.parafiawzawadzie.pl