PARAFIALNE PIELGRZYMOWANIE
16 czerwiec 2018

16 czerwca o godz. 5.00 wraz z Ks. Proboszczem Szczepanem wyruszyliśmy na kolejne pielgrzymowanie, tym razem celem był Licheń i Kalisz. Do Lichenia dojechaliśmy po godz. 8.00.

O 8:45 pod bazyliką czekał na nas przewodnik, który przybliżył nam historię związaną z tym miejscem. Kult Matki Bożej Licheńskiej zapoczątkowały objawienia w latach 1813 i 1850 - 1852, którymi świadkami byli Tomasz Kłossowski i Mikołaj Sikatka. W latach 1858 - 2006 kościół Św. Doroty, był głównym kościołem sanktuarium maryjnego w Licheniu. Budowę bazyliki rozpoczęto w 1994 r. z inicjatywy marianina - pierwszego kustosza sanktuarium Eugeniusza Makulskiego. Budowa trwała 10 lat, architektem jest kobieta Barbara Bielecka i jest to największa świątynia w Polsce i jedna z największych na świecie. Do świątyni prowadzą 33 stopnie (symbolizują lata życia Chrystusa na ziemi), świątynia posiada 365 okien - liczba dni w roku, 52 otwory drzwiowe - liczba tygodni, oraz 12 kolumn - symbolizuje 12 apostołów. W dolnej części bazyliki znajdują się 3 kaplice: Św. Trójcy, 108 błogosławionych męczenników, kaplica Piety.

W bazylice znajduje się największy w Polsce, 4 w Europie i 13 na świecie zespół organów, posiadający 157 głosów w sumie 12323 piszczałki. W zintegrowanej z bazyliką 65-metrowej dzwonnicy, zawieszony jest dzwon Maryja Bogurodzica, a w pobliżu jest jeszcze inna dzwonnica z 3 dzwonami. Jest tam dzwon Józef, Piotr i Paweł. Na szczycie 141,5 m wieży znajdują się dwa tarasy widokowe, na wysokości 114 m i 98 m z których rozciąga się przepiękny widok na odległość 30 km. Koło kościoła Św. Doroty jest Kalwaria - Golgota, budowla którą tworzą kamienie a także bryły szklane różnej barwy i kształtu. Oprócz stacji drogi krzyżowej na terenie Kalwarii, znajduje się szereg kaplic min. - Ogrójec, Grota biczowania, Grota dzieci nienarodzonych, Jaskinia zdrady, Grób Jezusa, czy Grota wniebowzięcia Matki Bożej.

Około godziny 13:30 odjechaliśmy z Lichenia do Kalisza, gdzie zwiedziliśmy Bazylikę Wniebowzięcia NMP - Sanktuarium Św. Józefa, oraz Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego. Zwiedziliśmy również rynek w Kaliszu i po godzinie 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Do Zawady dotarliśmy przed godz. 21.00.

Dziękuję Ks. Proboszczowi Szczepanowi za zorganizowanie pielgrzymki, wszystkim gościom, którzy z nami pielgrzymowali, a także przewodnikom za profesjonalny przekaz. Dziękuję p. Czarkowi Zatoniowi za szczęśliwe dowiezienie nas do celu.
Ewa Baran

Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa Fot. Baran Ewa