WIECZÓR POEZJI PATRIOTYCZNEJ I EMIGRACYJNEJ
10 listopad 2018

W sobotę 10 listopada równo o godzinie 18.00 w kościele parafialnym rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie. Ksiądz proboszcz razem z filią gminnej biblioteki oraz ze szkołami podstawowymi z Zawady i Rzerzęczyc zorganizował spotkanie z poezją patriotyczną, której głównym gościem był pan Adam Machalica - aktor filmowy i teatralny oraz uczestnik talent show "Mam talent!" gdzie prezentował swoje umiejętności grania na harmonijce ustnej.

Początek spotkania rozpoczął występ Laury Grabarczyk, która wykonała utwór "Niepodległa, niepokorna". Następnie młode parafianki recytowały wiersze związane z świętem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pan Adam czytając wiersze i utwory znanych polskich poetów przeniósł nas w czasy gdy Polska walczyła o swoją wolność. Jak sam stwierdził: "bez broni Polacy rozpoczęli walkę o wolność tworząc piękne utwory oraz pisząc wiersze". Wiele z tych wierszy łapie za serce szczególnie po 100 latach od tamtejszych wydarzeń. W czasie tego wieczoru nie mogło zabraknąć także dźwięków harmonijki ustnej, na której pan Adam zagrał kilka znanych piosenek. Występ ten był także zakończeniem wieczoru.

Trzeba także zaznaczyć, że w czasie tego spotkania pan Adam Śliwakowski w imieniu Wójta Gminy Kłomnice - pana Piotra Juszczyka wręczył dla parafii piękny prezent - unikalną wersję "Wielkiej Księgi Patriotycznej", w której znajdują się pieśni oraz poezja patriotyczna autorstwa m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Księga została wydana w 1918 egzemplarzach. Nasza parafia od 10 listopada jest w posiadaniu jednego z nich.
Hubert Serdelski

Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert Fot. Serdelski Hubert